Arınç’tan Kaftancıoğlu ve Türk kararlarına eleştiri – Merkez Gündem
Connect with us

Politika

Arınç’tan Kaftancıoğlu ve Türk kararlarına eleştiri

Eski TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen cezayı doğru bulmadığını ve söz konusu cezanın ‘siyaseten’ Kaftancıoğlu’nun lehine olduğunu vurguladı. Arınç ayrıca yerine kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ün de ‘terörle ilişkisinin olmadığını’ söyledi.

Arınç, Habertürk TV’de katıldığı programda, Kaftancıoğlu’nun ceza almasına yol açan PKK üst düzey yöneticisi Sakine Cansız’ın öldürülmesi ile ilgili olarak kendisinin o dönemde tweet attığını ve bu cinayeti o zaman da ‘tel’in ettiğini’ belirtti. Cansız ve iki arkadaşının öldürülmesinin, “Üç kadına karşı işlenebilecek alçakça, canavarca bir cinayet olduğunu” belirten Arınç, bugün de aynı düşüncede olduğunu söyledi. ‘Onlar PKK’lıydılar hak etmişlerdi’ diyen varsa, devlet, adam öldürmez, devlet, bunları bir yerde bulur, getirir cezayı verir. Yoksa kapıyı tanıdıkları birine açtırıp susturucuyu takıp öldürmez. Bu zihniyet yüzünden bugün kadına karşı çocuğunun önünde cinayetler işleniyor”dedi.

‘İfade özgürlüğüne giriyorsa tahammül etmek zorundayım’

Türkiye’nin imza attığı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile Anayasa Mahkemesi’nin ifade özgürlüğü kararlarını hatırlatan Arınç, “Avrupa İnsan hakları Mahkemesi’nin verdiği kararları uygulamak zorundasınız. CHP İstanbul seçimini kazanamasaydı, ilk gidecek olan da oydu. Şimdi yerini sağlamlaştırmış görünüyor. Attığı tweet’lerin hiçbirini paylaşmıyorum ama ifade özgürlüğüne giriyorsa ben buna tahammül etmek zorundayım” dedi.

Arınç, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen toplam 9 yıl 8 ay 20 günlük cezanın, suçlamaya konu olan tweet’lerin üzerinden beş yıl geçtikten sonra açılmasının hukuken doğru olmadığını vurguladı. Arınç, geçmiş tarihli tweet’ler üzerinden açılan iddianamelerde izlenmesi gereken yolun yanlış olduğunu belirtti. Arınç, şöyle dedi: “Toplumda gerçekten infial gelmiş mi o tarihte? Nasıl bir tehlike meydana gelmiş, kim bundan incinmiş, toplumda bir kamplaşma olmuş mu, olmuşsa niye o zaman değil? Geçmişe yönelik tweetler nedeniyle savcılarımız hamaratlık yapacak durumdaysalar bu işlerin altından binlerce insanı kurtaramazsınız.”

Kaftancıoğlu’nun şahsını beğenmediğini, yazdıklarını ‘iğrenç’bulup paylaşmadığını belirten Arınç, şöyle devam etti: “5 yıl 6 yıl sonra böyle bir davanın açılması zorlamadır. Türkiye’nin itibarına da eksi puan yazar. Gerekçeli karar yayınlanmadı ama dış görünüş itibarıyla herhalde dava açılmasa daha iyi olurdu.”Arınç, cezanın Kaftancıoğlu’nun siyaseten lehine olduğunu sözlerine ekledi.

‘Türk’ü tanıyorum, terörle ilişkisi yoktur’

Arınç, görevden alınarak yerine kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ü tanıdığını, kendisinin ‘terörle ve şiddetle uzaktan yakından ilişkisi olmadığını, Türkiye’de barış isteyen bir insan olduğunu’ ancak partisinin Kandil’le irtibatının gerçek olduğunun bilindiğini söyledi. Diğer iki belediye başkanını (Diyarbakır ve Van) ise tanımadığını belirten Arınç, söz konusu isimlerin seçime girebildiklerini ve buna o zaman herhangi bir itirazın da yapılmadığını belirtti. Arınç, İçişleri Bakanı’nın söz konusu suçlamalarla ilgili mülkiye müfettişi görevlendirebileceğini söyledi. Arınç, “Görevden uzaklaştırmaların idari kararla değil yargı kararıyla olmasını tercih ederim” dedi.

‘Ak Parti’nin gövdesi sağlamdır’

Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı partilerle ilgili sorulara da ‘Abdullah Gül ile beraber söz konusu isimleri sevdiğini ve bu isimlere hain sıfatının yakıştırılmasının doğru olmadığı’ yanıtını verdi. “Bunlar temiz insanlardır. Ama siyasette yanlış yapıyorlar. Onları bu yanlıştan vazgeçirmek için ne gerekiyorsa yapmalıyız. Bu yanlış ortaya çıktığı zaman kendileri zarar görecek” diyen Arınç, yeni partilerin ‘erken doğuma zorlanmasının’ doğru olmadığını belirtti.

Davutoğlu ve arkadaşlarının il ve ilçe başkanlarını arayarak kendisi ile beraber olup olmadıklarını sordukları iddiasını duyduğunu belirten Arınç, “Çok yanlış, hem partide olacaksınız hem de bunu soracaksınız. Doğru mu yanlış mı bilmiyorum ama bundan sonra disiplin işlemi yapıldığını duydum. AK Parti’den çok fazla bir şey koparamayacaklardır. AK Parti’nin gövdesi sağlamdır. Taban Tayyip Erdoğan’ı ve onunla birlikte olanları sever” dedi.

Yeni kurulacak partilerin iktidar ya da iktidar ortağı olma ihtimalinin milyonda bir dahi olmadığını söyleyen Arınç, “Yüzde 1, yüzde 5 alacağız diyorlarsa bunu alacağı tek yer AK Parti tabanıdır. AK Parti tabanından yüzde 1 de alınacaksa bu bizim için eksikliktir” dedi.


Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak Destekçimiz olabilir ve ‘bağımsız haberler sunmaya çalışan biz üniversite öğrencilerine daha iyi imkanlar sunabilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
Destekçimiz olmak ve hatta yazılarınızı yayınlatmak için lütfen tıklayın: Become a Patron!
Continue Reading
Advertisement
Advertisement